Midea OP+ 12
Hinta asennettuna (sis. perusasennuksen):
1 650,00 € sis alv
Mahdollisuus rahoitukseen – kysy rahoitusvaihtoehdoista tarjouksen yhteydessä.
Edullinen ilmalämpöpumppu esimerkiksi lämmityksen pörssisähköoptimointiin öljylämmityksen tai kaukolämmön rinnalle.
Kenelle tämä malli sopii?
Midea OP+ 12 sopii käyttäjälle, joka ei hae maksimitehoa koville pakkasille vaan haluaa toteuttaa hybridilämmityksen, jossa ilmalämpöpumppu hoitaa lämmitystä lauhemilla keleillä hyvällä hyötysuhteella ja maltillisella hankintahinnalla. Se on erinomainen vaihtoehto myös omakotitaloihin, jossa ilmalämpöpumpun ensisijainen tarkoitus on jäähdytys, mutta samalla halutaan energiatehokas varalämmönlähde esimerkiksi vesi-ilmalämpö- tai maalämpöpumpun rinnalle.
Tämä malli on järkevä valinta:
-
Öljy-, puu, – tai kaukolämmöllä varustettuun omakotitaloon, jossa pumppu toimii tukilämmönlähteenä tuottaen lämpöä päälämmönlähdettä edullisemmin kovimpien pakkasten ulkopuolella.
– 7°C ulkolämpötilassa saadaan 5,59 kW lämpöteho ja vielä -15 °C:ssakin 4,2 kW.
Tämä tarkoittaa, että syksyllä, keväällä ja leudolla talvisäällä pumppu pystyy kantamaan merkittävän osan lämmityksestä, mutta pakkasen kiristyessä päävastuu siirtyy muulle järjestelmälle. -
Pörssisähkön hyödyntäjälle, joka haluaa lämmittää ilmalämpöpumpulla sähkön ollessa edullista, kuten se yleensä lauhemmilla keleillä on.
-
Myös pieneen tai keskikokoiseen, sähkölämmitteiseen rivitaloasuntoon; esimerkiksi 40 – 70 m² kokoluokassa ja yhdessä kerroksessa.
-
Mökille, piharakennukseen tai autotalliin.
Milloin tämä ei ole paras valinta
Tämä ei ole oikea valinta, jos:
-
Haetaan sähkölämmitteisen omakotitalon tai isomman rivitaloasunnon pääasiallista lämmittäjää. Tässä mallissa teho putoaa liiaksi kovilla pakkasilla markkinoiden ”lippulaiva” pumppuihin verrattuna, mikä tarkoittaa pettymyksiä säästöjen osalta suorasähkölämmitteisessä talossa.
-
Jos käyttäjä haluaa mahdollisuuden minimoida muun lämmitysjärjestelmän käytön myös kovilla pakkasilla. Tähän tarkoitukseen kannattaa valita malli, joka pitää yli 4 kW tehon vielä -20…-25 °C ulkolämpötilassakin.
Kovempaan lämmityskäyttöön kannattaakin katsoa Midea Raynor 12, joka tarjoaa peräti 4,6 kW lämmitystehon vielä -25 °C ulkolämpötilassa.
Asentajan näkökulma – miksi tätä mallia valitaan
Tätä mallia valitaan usein kohteisiin, joissa:
-
Halutaan hankintahinnaltaan edullinen ilmalämpöpumppu täydentämään jotain ei-sähköenergiaan perustuvaa lämmitysjärjestelmää.
-
Hankitaan ilmalämpöpumppua ensisijaisesti jäähdytyskäyttöön, mutta jo alkukeskustelun aikana tuleekin esille useita ideoita, miten sitä voisi hyödyntää myös lämmityksessä.
-
Halutaan riittävä puhallus kantamaan pidemmälle avoimessa tilassa. Sisäyksikön suurempi puhallin ja 110 mm puhallusaukko näkyvät käytännössä siinä, että ilma liikkuu paremmin kuin monissa saman kokoluokan perusmalleissa.
Asentajakentällä on viime vuosina huomattu, että kiinalaisvalmistajien kehitystaso on noussut selvästi. OP+ 12 ei ole markkinoiden tehokkaimpia ilmalämpöpumppuja eikä hyötysuhdekaan ole aivan parhaasta päästä. Tämä tarjoaa silti jo varteenotettavaa vaihtoehtoa moniin kohteisiin, joissa aiemmin valittiin automaattisesti lippulaivaluokan alapuolelta oleva malli jonkun japanilaisen valmistajan mallistosta.
Erityinen huomio älykoti- ja kotiautomaatioharrastajille:
Midea OP+ 12 tarjoaa paikallisen rajapinnan laitteen ohjaamiseen lähiverkon yli ilman, että tieto kiertää laitevalmistajan pilvipalvelun kautta, kuten suurimmassa osassa ilmalämpöpumppuja.
Tiiliskivitakuu™ – 2 vuotta
Lähes yhtä luotettava kuin hyvän muurarin tekemä takka.
Me haluamme, että ilmalämpöpumppusi toimii silloin, kun sitä tarvitset.
Jos pumppu ei lämmitä tai jäähdytä kuten kuuluu, palautamme sen toimintakuntoon:
-
5 arkipäivässä, kun asennuksesta on alle 6 kk
-
10 arkipäivässä sen jälkeen
-
5 % hyvitys kauppasummasta / ylitetty arkipäivä
Lisäksi:
-
-
Maksuton lisäkäytönopastus
-
Maksuton tarkastuskäynti myös ei-takuuvahingossa
-
Midea OP+ 12 tekniset tiedot
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Lämmitysteho +7 °C | Valmistaja ei ilmoita |
| Lämmitysteho -7 °C | 5,59 kW |
| Lämmitysteho -15 °C | 4,2 kW |
| Lämmitysteho -20 °C | 3,7 kW |
| Lämmitysteho -25 °C | Valmistaja ei ilmoita |
| pDesign kylmä ilmasto | 3,7 kW |
| SCOP kylmä ilmasto | 4,2 |
| Energialuokka lämmitys kylmä ilmasto | A+ |
| Jäähdytysteho max | 4,79 kW |
| SEER | 9,2 |
| Energialuokka (jäähdytys) | A+++ |
| Sisäyksikön äänitaso (min–max) | 20–42,5 dB |
| Ulkoyksikön äänitaso | 56 dB |
| Sisäyksikön mitat | 895 x 248 x 298 mm |
| Ulkoyksikön mitat | 805 x 330 x 554 mm |
| Sisäyksikön paino | Valmistaja ei ilmoita |
| Ulkoyksikön paino | Valmistaja ei ilmoita |
| Kylmäaine | R32 |
| Toiminta-alue lämmitys | -35~30 °C |
| Toiminta-alue jäähdytys | -15~50 °C |
| Etäohjaus | Etäohjattava – riippumaton pilvipalveluista |
|---|---|
| Takkatoiminto | Ei |
| Takuutyyppi | Tiiliskivitakuu™ |
| Takuun kesto | 2 vuotta |
| Sisäyksikön väri | Valkoinen |
| Ilmanpuhdistustoiminto | Ei |
Näin hinta asennettuna muodostuu
1650 € asennettuna sisältää ilmalämpöpumpun sekä perusasennuksen (työt ja tarvikkeet).
Jokainen asennuskohde on yksilöllinen, joten perusasennuksen sisältöä tarkennetaan tarvittaessa alla olevan asennushinnastomme mukaisesti maksuttoman tarjouskatselmuksen perusteella.
Et sitoudu mihinkään, ennen kuin hyväksyt kiinteähintaisen tarjouksemme.
Ilmalämpöpumpun asennushinnasto
Hinnat sisältävät arvonlisäveron 25,5 %. Päivitetty 6.2.2026
Perusasennuksen sisältö
Ilmalämpöpumpun perusasennus (hinnat-alkaen asennus) sisältää aina perustarvikkeet, työajan, matkakulut, käyttöönottotarkastuksen sekä asennustodistuksen.
Midea OP+ 12 asennettuna – Tarkka hinta katselmuksen perusteella
Täytä vain muutama perustieto, niin pääsemme alkuun.
Seuraavaksi käymme kohteen kanssasi läpi paikan päällä tai etänä ja annamme selkeän kiinteähintaisen tarjouksen. Tarjouspyyntö ei sido sinua mihinkään.
Katselmuksen hoitaa työnjohtajamme tai asentajamme. Meillä ei ole tähän erillisiä myyntitykkejä.
Ongelmia lomakkeen kanssa tai kysyttävää?
Asiakaspalvelu

Jarto Jirout, työnjohtaja











