Toshiba Arctic 25
Hinta asennettuna (sis. perusasennuksen):
2 815,00 € sis alv
Mahdollisuus rahoitukseen – kysy rahoitusvaihtoehdoista tarjouksen yhteydessä.
Toshiba Arctic White 25 on lippulaivaluokan ilmalämpöpumppu vaativalle sisustajalle tehoista tinkimättä. 4,5 kW lämpötehoa korkealla hyötysuhteella vielä -20 °C pakkasella. Sisäyksikön puuverhous (Toshiba Arctic 25 Wood) saatavilla +150 €
Kenelle tämä malli sopii?
Toshiba Arctic 25 on silloin oikea valinta, kun tarvitset lippulaivaluokan ilmalämpöpumppua esimerkiksi suorasähkölämmityksen rinnalle, mutta tavanomaisten ilmalämpöpumppujen ulkonäkö tökkii.
Linjakas Toshiba Arctic White 25 istuu sujuvasti skandinaaviseen sisustukseen ja saatavilla on myös aidolla puulla verhoiltu ulkoyksikkö (Toshiba Arctic Wood 25).
-
Sähkölämmitteiseen kotiin, jossa halutaan kunnolla säästöä sähkölaskuun myös kovimmilla pakkasilla.
-
Huolellisesti sisustettuun kotiin, jossa sisäyksikön ulkonäkö on yksi merkittävimmistä valintakriteereistä.
4,5 kW lämmitysteho -20 °C pakkasessa sekä A++ lämmityksen energialuokka kylmässä ilmastossa asettavat Arctic -sarjan ilmalämpöpumut markkinoiden tehokkaimpien joukkoon ulkonäöstä tinkimättä.
Milloin tämä ei ole paras valinta
Arctic 25 ei ole paras vaihtoehto, jos:
-
Sisäyksikön ulkonäollä ei ole kovin suurta merkitystä
-
Vaan etsit parasta mahdollista hankintahinta-tuottosuhdetta.
Mikäli etsit ilmalämpöpumppua yhteen suureen, yli 60 neliöiseen tilaan voi sarjan isoveli, Toshiba Arctic 35 olla mitoitukseltaan parempi vaihtoehto.
Jos päälämmönlähteesi on jokin muu, kuin suora- tai varaava sähkölämmitys, mutta etsit tyylikästä ilmalämpöpumppua lauhempien kelien lämmitykseen, katso Toshiba Polar 25
Asentajan näkökulma – miksi tätä mallia valitaan
Arctic 25 valitaan käytännössä tilanteissa, joissa:
-
Sisäyksikön ulkonäöllä on oikeasti merkitystä, lippulaivaluokan tehoista tinkimättä.
Suoraviivainen kotelointi ja Arctic Wood -verhoilu tekevät sisäyksiköstä poikkeavan verrattuna perinteisiin malleihin.
Teknisesti asennettavuus on tavanomainen:
-
Putkikoot 3/8” – 1/4”
-
Maksimipituus 25 m, korkeusero 15 m
-
Toiminta-alue lämmityksessä -35…+24 °C
Arctic Wood -sisäyksikköverhoilu ei vaikuta huollettavuuteen tai tekniseen toimintaan. Kyse on ulkonäkövalinnasta, ei rakenteellisesta muutoksesta.
Käytännössä tämä malli päätyy usein kohteisiin, joissa:
-
Halutaan välttää “perinteisen lämpöpumpun” ilmettä.
-
Laitteen näkyvä sijoituspaikka on keskeinen osa tilaa (olohuone, avokeittiö, arkkitehtoninen seinäpinta).
-
Asiakas hyväksyy sen, että maksaa osittain muotoilusta, ei pelkästä lämmitystehosta.
Tiiliskivitakuu™ – 3 vuotta
Lähes yhtä luotettava kuin hyvän muurarin tekemä takka.
Me haluamme, että ilmalämpöpumppusi toimii silloin, kun sitä tarvitset.
Jos pumppu ei lämmitä tai jäähdytä kuten kuuluu, palautamme sen toimintakuntoon:
-
5 arkipäivässä, kun asennuksesta on alle 6 kk
-
10 arkipäivässä sen jälkeen
-
5 % hyvitys kauppasummasta / ylitetty arkipäivä
Lisäksi:
-
-
Maksuton lisäkäytönopastus
-
Maksuton tarkastuskäynti myös ei-takuuvahingossa
-
Toshiba Arctic 25 (White ja Wood) tekniset tiedot
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Lämmitysteho +7 °C | Valmistaja ei ilmoita |
| Lämmitysteho -7 °C | Valmistaja ei ilmoita |
| Lämmitysteho -15 °C | 4,9 kW |
| Lämmitysteho -20 °C | 4,5 kW |
| Lämmitysteho -25 °C | 3,9 kW |
| pDesign kylmä ilmasto | 4,5 kW |
| SCOP kylmä ilmasto | 4,6 |
| Energialuokka lämmitys kylmä ilmasto | A++ |
| Jäähdytysteho max | 4,5 kW |
| SEER | 10,5 |
| Energialuokka (jäähdytys) | A+++ |
| Sisäyksikön äänitaso (min–max) | 19–41 dB |
| Ulkoyksikön äänitaso | 59 dB |
| Sisäyksikön mitat | 290 x 930 x 250 mm |
| Ulkoyksikön mitat | 630 x 800 x 300 mm |
| Sisäyksikön paino | 14 kg |
| Ulkoyksikön paino | 43 kg |
| Kylmäaine | R32 |
| Toiminta-alue lämmitys | -35~24 °C |
| Toiminta-alue jäähdytys | -15~46 °C |
| Etäohjaus | Etäohjattava – riippuvainen laitevalmistajan pilvipalvelusta |
|---|---|
| Takkatoiminto | Kyllä |
| Takuutyyppi | Tiiliskivitakuu™ |
| Takuun kesto | 3 vuotta |
| Sisäyksikön väri | Puu, Valkoinen |
| Ilmanpuhdistustoiminto | Kyllä |
Näin hinta asennettuna muodostuu
2815 € asennettuna sisältää ilmalämpöpumpun sekä perusasennuksen (työt ja tarvikkeet).
Jokainen asennuskohde on yksilöllinen, joten perusasennuksen sisältöä tarkennetaan tarvittaessa alla olevan asennushinnastomme mukaisesti maksuttoman tarjouskatselmuksen perusteella.
Et sitoudu mihinkään, ennen kuin hyväksyt kiinteähintaisen tarjouksemme.
Ilmalämpöpumpun asennushinnasto
Hinnat sisältävät arvonlisäveron 25,5 %. Päivitetty 6.2.2026
Perusasennuksen sisältö
Ilmalämpöpumpun perusasennus (hinnat-alkaen asennus) sisältää aina perustarvikkeet, työajan, matkakulut, käyttöönottotarkastuksen sekä asennustodistuksen.
Toshiba Arctic 25 asennettuna – Tarkka hinta katselmuksen perusteella
Täytä vain muutama perustieto, niin pääsemme alkuun.
Seuraavaksi käymme kohteen kanssasi läpi paikan päällä tai etänä ja annamme selkeän kiinteähintaisen tarjouksen. Tarjouspyyntö ei sido sinua mihinkään.
Katselmuksen hoitaa työnjohtajamme tai asentajamme. Meillä ei ole tähän erillisiä myyntitykkejä.
Ongelmia lomakkeen kanssa tai kysyttävää?
Asiakaspalvelu

Jarto Jirout, työnjohtaja















