Daikin Perfera N 40
Hinta asennettuna (sis. perusasennuksen):
2 560,00 € sis alv
Mahdollisuus rahoitukseen – kysy rahoitusvaihtoehdoista tarjouksen yhteydessä.
4,7 kW lämpötehoa vielä -20 °C pakkasella tekee Daikin Perfera N 40 lämpöpumpusta tehokkaan lämmittäjän suureen ja korkeaan tilaan. Uutuutena mm. sääennusteeseen perustuva ohjaus sekä kehittyneempi takkalogiikka.
Kenelle tämä malli sopii?
Perfera N 40 on käytännössä Perfera N 30-mallin isoveli. Käyttökohteet ovat molemmilla melko samanlaisia, mutta Perfera N 40 valitaan silloin, kun pienempi, 30-malli voisi jäädä teholtaan vajaaksi yhdessä, isossa ja yhtenäisessä tilassa.
Suurin ero näkyy pakkastehossa:
| Ulkolämpötila | Perfera N 30 | Perfera N 40 |
|---|---|---|
| -20 °C | 4,40 kW | 4,70 kW |
| -25 °C | 3,60 kW | 4,05 kW |
Ero ei paperilla näytä valtavalta, mutta käytännössä se tarkoittaa:
-
suuremmassa ja korkeammassa tilassa 40 jaksaa vielä tuottaa selvästi yli 4 kW lämpöä –25 °C:ssa
-
30-mallilla teho alkaa tällaisessa tilassa usein jäädä vajaaksi juuri kovimmilla pakkasilla
Tämä malli sopii siis:
-
50–90 m² yhtenäiseen olohuone–keittiö -tilaan
-
normaalia korkeampaan huonekorkeuteen
-
tilaan, joka jatkuu osittain yläkertaan
-
tilanteeseen, jossa halutaan yhdellä sisäyksiköllä mahdollisimman paljon kapasiteettia
Usein tämä on siis malli, joka valitaan kuutioide, ei neliöiden lämmittämisen perusteella.
Milloin tämä ei ole paras valinta
Perfera N 40 ei ole järkevämpi valinta vain siksi, että se on tehokkaampi.
Jos talo on:
-
100–200 m² ja pohjaratkaisu on sokkeloinen
-
Jakautuu moniin tasakokoisiin huoneisiin
-
tai jakautuu selkeästi erillisiin siipiin
Yhden laitteen suuri lämpöteho ei välttämättä tule hyödynnetyksi optimaalisella tavalla.
Ja toisaalta tehokkaampikaan lämpöpumppu ei korvaa kahta erillistä, pienempää pumppua.
Yksi Perfera N 40 ei siis ole kompromissivaihtoehto taloon, jossa tarvittaisiin oikeasti kaksi erillistä Perfera N 30 -lämpöpumppua.
Asentajan näkökulma – miksi tätä mallia valitaan
Asennuskokemuksen perusteella 40-malli valitaan yleensä, kun:
-
30-mallin –25 °C teho (3,60 kW) jää laskelmien tai kokemuksen perusteella niukaksi yhdessä, isossa ja avoimessa tilassa.
-
kohteessa on korkea olohuone, parvi tai avoin yläkerta
Vaikka ilmoitettu äänitaso (19–46 dB(A)) onkin hieman voimakkaampi, se ei käytännössä muodosta eroa 30-malliin verrattuna normaalikäytössä. Teholisä näkyy lähinnä reservinä pakkasjaksoilla.
Sääohjaus ja kehittynyt takkalogiikka ovat samat kuin pienemmässäkin mallissa.
Valinta ei siis perustu ominaisuuksiin, vaan puhtaasti siihen, kuinka paljon lämpöä tarvitaan yhteen tilaan kovalla pakkasella.
Sisäsyksikkö on melko paljon leveämpi (997 mm vs 804 mm) , mikä on huomioitava sijoittelussa.
Tiiliskivitakuu™ – 3 + 2 vuotta
Lähes yhtä luotettava kuin hyvän muurarin tekemä takka.
Me haluamme, että ilmalämpöpumppusi toimii silloin, kun sitä tarvitset.
Jos pumppu ei lämmitä tai jäähdytä kuten kuuluu, palautamme sen toimintakuntoon:
-
5 arkipäivässä, kun asennuksesta on alle 6 kk
-
10 arkipäivässä sen jälkeen
-
5 % hyvitys kauppasummasta / ylitetty arkipäivä
Lisäksi:
-
-
Maksuton lisäkäytönopastus
-
Maksuton tarkastuskäynti myös ei-takuuvahingossa
-
Kolmen vuoden takuun jälkeen saat kaksi lisävuotta, kun rekisteröit pumpun valmistajan palveluun ja tilaat huoltotarkastuksen ennen kolmen vuoden täyttymistä.
Daikin Perfera N 40 tekniset tiedot
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Lämmitysteho +6 °C | 8,80 kW |
| Lämmitysteho -5 °C | 6,95 kW |
| Lämmitysteho -15 °C | 5,40 kW |
| Lämmitysteho -20 °C | 4,70 kW |
| Lämmitysteho -25 °C | 4,05 kW |
| pDesign kylmä ilmasto | 5,55 kW |
| SCOP kylmä ilmasto | 4,42 |
| Energialuokka lämmitys kylmä ilmasto | A+ |
| Jäähdytysteho max | 5,20 kW |
| SEER | 8,95 |
| Energialuokka (jäähdytys) | A+++ |
| Sisäyksikön äänitaso (min–max) | 19–46 dB |
| Ulkoyksikön äänitaso | 49 dB |
| Sisäyksikön mitat | 997 x 298 x 292 mm |
| Ulkoyksikön mitat | 930 x 605 x 376 mm |
| Sisäyksikön paino | 15 kg |
| Ulkoyksikön paino | 42 kg |
| Kylmäaine | R32 |
| Toiminta-alue lämmitys | -31 – +18 °C |
| Toiminta-alue jäähdytys | -10 – +46 °C |
| Etäohjaus | Etäohjattava – riippuvainen laitevalmistajan pilvipalvelusta |
|---|---|
| Takkatoiminto | Kyllä |
| Takuutyyppi | Tiiliskivitakuu™ |
| Takuun kesto | 3 + 2 vuotta |
| Sisäyksikön väri | Valkoinen |
| Ilmanpuhdistustoiminto | Kyllä |
Näin hinta asennettuna muodostuu
2560 € asennettuna sisältää ilmalämpöpumpun sekä perusasennuksen (työt ja tarvikkeet).
Jokainen asennuskohde on yksilöllinen, joten perusasennuksen sisältöä tarkennetaan tarvittaessa alla olevan asennushinnastomme mukaisesti maksuttoman tarjouskatselmuksen perusteella.
Et sitoudu mihinkään, ennen kuin hyväksyt kiinteähintaisen tarjouksemme.
Ilmalämpöpumpun asennushinnasto
Hinnat sisältävät arvonlisäveron 25,5 %. Päivitetty 6.2.2026
Perusasennuksen sisältö
Ilmalämpöpumpun perusasennus (hinnat-alkaen asennus) sisältää aina perustarvikkeet, työajan, matkakulut, käyttöönottotarkastuksen sekä asennustodistuksen.
Daikin Perfera N 40 asennettuna – Tarkka hinta katselmuksen perusteella
Täytä vain muutama perustieto, niin pääsemme alkuun.
Seuraavaksi käymme kohteen kanssasi läpi paikan päällä tai etänä ja annamme selkeän kiinteähintaisen tarjouksen. Tarjouspyyntö ei sido sinua mihinkään.
Katselmuksen hoitaa työnjohtajamme tai asentajamme. Meillä ei ole tähän erillisiä myyntitykkejä.
Ongelmia lomakkeen kanssa tai kysyttävää?
Asiakaspalvelu

Jarto Jirout, työnjohtaja









