Daikin Perfera N 30
Hinta asennettuna (sis. perusasennuksen):
2 470,00 € sis alv
Mahdollisuus rahoitukseen – kysy rahoitusvaihtoehdoista tarjouksen yhteydessä.
4,4 kW lämpöteho vielä -20 °C pakkasella tekee Daikin Perfera N 30 ilmalämpöpumpusta tehokkaan lisän sähkölämmitteiseen omakotitaloon. Uutuutena mm. sääennusteeseen perustuva ohjaus sekä kehittyneempi takkalogiikka.
Kenelle tämä malli sopii?
Perfera 30 sopii ensisijaisesti sähkölämmitteiseen omakotitaloon, jossa tavoitteena on vähentää merkittävästi suoran sähkölämmityksen osuutta myös pakkasilla.
Tyypillinen kohde:
-
80–160 m² omakotitalo, koosta ja pohjaratkaisusta riippuen yksi tai kaksi Perfera N 30 lämpöpumppua
-
Myös kohteisiin, jossa takka on tärkeässä roolissa
-
Suorasähkölämmitys sekä varaava sähkölämmitys
Pakkasen kiristyessä lämmitystehon tarve kasvaa ja jos ostat pörssisähköä, myös sähkön hinta yleensä nousee. Sähkölämmitteisen omakotitalon tarvitsema lämmitysteho voi olla -20 °C pakkasella jopa 8 – 12 kW. Yhdellä Daikin Perfera N 30 lämpöpumpulla katat siis 30 – 50 % tyypillisen sähkölämmitteisen omakotitalon lämmitystehon tarpeesta vielä kovillakin pakkasilla.
Yli 100 m² sähkölämmitteisessä talossa kannattaa kuitenkin usein harkita kahta ilmalämpöpumppua talon eri päihin, jolloin talosi lämpeää suurimmaksi osaksi ilmalämpöpumppujen voimalla, suorasähköä paremmalla hyötysuhteella. Myös lämmönjako on tasaisempi ja miellyttävämpi.
Erona muiden valmistajien lippulaivamalleihin Daikinista löytyy sääennusteeseen perustuva automatiikka sekä normaalia takkatoimintoa kehittyneempi takkalogiikka
Sääohjaus käytännössä
Kun ulkolämpötila laskee alle +7 °C, laite alkaa automaattisesti säätää toimintaansa ulkolämpötilan muutosten mukaan. Käyttäjä asettaa tavoitelämpötilan kerran, ja järjestelmä pyrkii pitämään sisälämpötilan tasaisempana vaihtelevassa säässä. Perinteisesti ilmalämpöpumpun asetusarvoa eli ”pyyntiä” joutuu nostamaan käsin pakkasen kiristyessä ja laskemaan lauhtuessa. Huom: Sääohjaus toimii Daikinin pilvipalvelun kautta. Palvelu on tällä hetkellä maksuton.
Takkalogiikka käytännössä
Monesta ilmalämpöpumpusta löytyy takkatoiminto eli sisäyksikön puhallin jää pyörimään, vaikka asetettu lämpötila olisi saavutettu. Perferassa erona on, että puhalluksen voimakkuus määräytyy huonelämpötilan ja asetetun tavoitelämpötilan eron mukaan – se ei jää yhteen kiinteään puhallusasetukseen. Tämä tekee takan lämmön hyödyntämisestä hallitumpaa kuin perinteisessä “pelkkä puhallus päälle” -ratkaisussa ja pitää sisäyksikön tuottaman äänen niin hiljaisena, kuin mahdollista.
Milloin tämä ei ole paras valinta
Perfera 30 ei ole paras vaihtoehto, jos:
-
Talossasi on on yksi suuri, esimerkiksi 60–80 m² avoin oleskelutila
-
Huonekorkeus on normaalia suurempi
-
Sama tila jatkuu yläkertaan asti
Tällaisessa tilassa Perfera N 30 teho saattaa loppua jo kyseiseen tilaan nähden kesken.
Jos tarkoitus on lämmittää yksi iso ja korkea tila yhdellä ilmalämpöpumpulla, Perfera 40 on siihen usein parempi vaihtoehto.
Mikäli kohteessa ei tarvita kovin suurta tehoa pakkasilla, kannattaa katsoa myös Daikinin edullisempi malli Comfora N 25
Asentajan näkökulma – miksi tätä mallia valitaan
Perfera 30 on käytännössä yleismalli sähkölämmitteisiin omakotitaloihin.
Se valitaan, kun:
-
Halutaan parantaa sähkölämmityksen hyötysuhdetta merkittävästi ilman, että teho loppuu heti pakkasten kiristyessä
-
Arvostetaan Euroopassa valmistettua ilmalämpöpumppua
-
Uusia, edistyksellisiä toimintoja, jotka tekevät pumpulla lämmittämisestä vaivatonta.
Nostaisin tässä yhteydessä esille vielä Perfera -sarjan Flash Streamer suodatuksen, joka puhdistaa tehokkaasti sisäilmaa.
Tiiliskivitakuu™ – 3 + 2 vuotta
Lähes yhtä luotettava kuin hyvän muurarin tekemä takka.
Me haluamme, että ilmalämpöpumppusi toimii silloin, kun sitä tarvitset.
Jos pumppu ei lämmitä tai jäähdytä kuten kuuluu, palautamme sen toimintakuntoon:
-
5 arkipäivässä, kun asennuksesta on alle 6 kk
-
10 arkipäivässä sen jälkeen
-
5 % hyvitys kauppasummasta / ylitetty arkipäivä
Lisäksi:
-
-
Maksuton lisäkäytönopastus
-
Maksuton tarkastuskäynti myös ei-takuuvahingossa
-
Kolmen vuoden takuun jälkeen saat kaksi lisävuotta, kun rekisteröit pumpun valmistajan palveluun ja tilaat huoltotarkastuksen ennen kolmen vuoden täyttymistä.
Daikin Perfera N 30 tekniset tiedot
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Lämmitysteho +6 °C | 7,40 kW |
| Lämmitysteho -5 °C | 5,69 kW |
| Lämmitysteho -15 °C | 4,80 kW |
| Lämmitysteho -20 °C | 4,40 kW |
| Lämmitysteho -25 °C | 3,60 kW |
| pDesign kylmä ilmasto | 4,38 kW |
| SCOP kylmä ilmasto | 4,23 |
| Energialuokka lämmitys kylmä ilmasto | A+ |
| Jäähdytysteho max | 4,60 kW |
| SEER | 8,65 |
| Energialuokka (jäähdytys) | A+++ |
| Sisäyksikön äänitaso (min–max) | 19–43 dB |
| Ulkoyksikön äänitaso | 49 dB |
| Sisäyksikön mitat | 804 x 298 x 252 mm |
| Ulkoyksikön mitat | 930 x 605 x 376 mm |
| Sisäyksikön paino | 12 kg |
| Ulkoyksikön paino | 42 kg |
| Kylmäaine | R32 |
| Toiminta-alue lämmitys | -31 – +18 °C |
| Toiminta-alue jäähdytys | -10 – +46 °C |
| Etäohjaus | Etäohjattava – riippuvainen laitevalmistajan pilvipalvelusta |
|---|---|
| Takkatoiminto | Kyllä |
| Takuutyyppi | Tiiliskivitakuu™ |
| Takuun kesto | 3 + 2 vuotta |
| Sisäyksikön väri | Valkoinen |
| Ilmanpuhdistustoiminto | Kyllä |
Näin hinta asennettuna muodostuu
2470 € asennettuna sisältää ilmalämpöpumpun sekä perusasennuksen (työt ja tarvikkeet).
Jokainen asennuskohde on yksilöllinen, joten perusasennuksen sisältöä tarkennetaan tarvittaessa alla olevan asennushinnastomme mukaisesti maksuttoman tarjouskatselmuksen perusteella.
Et sitoudu mihinkään, ennen kuin hyväksyt kiinteähintaisen tarjouksemme.
Ilmalämpöpumpun asennushinnasto
Hinnat sisältävät arvonlisäveron 25,5 %. Päivitetty 6.2.2026
Perusasennuksen sisältö
Ilmalämpöpumpun perusasennus (hinnat-alkaen asennus) sisältää aina perustarvikkeet, työajan, matkakulut, käyttöönottotarkastuksen sekä asennustodistuksen.
Daikin Perfera N 30 asennettuna – Tarkka hinta katselmuksen perusteella
Täytä vain muutama perustieto, niin pääsemme alkuun.
Seuraavaksi käymme kohteen kanssasi läpi paikan päällä tai etänä ja annamme selkeän kiinteähintaisen tarjouksen. Tarjouspyyntö ei sido sinua mihinkään.
Katselmuksen hoitaa työnjohtajamme tai asentajamme. Meillä ei ole tähän erillisiä myyntitykkejä.
Ongelmia lomakkeen kanssa tai kysyttävää?
Asiakaspalvelu

Jarto Jirout, työnjohtaja









