Daikin Comfora N 25
Hinta asennettuna (sis. perusasennuksen):
2 195,00 € sis alv
Mahdollisuus rahoitukseen – kysy rahoitusvaihtoehdoista tarjouksen yhteydessä.
Comfora N 25 on kustannustehokas tapa siirtää lämmitystä öljystä tai kaukolämmöstä sähköön silloin, kun hyötysuhde on parhaimmillaan ja sähkö halvinta. Lisäksi voit nauttia jäähdytyksestä kesäisin.
Kenelle tämä malli sopii?
Daikin Comfora N 25 on parhaimmillaan ennen kaikkea öljy- ja kaukolämmitteisen omakotitalon vaihtoehtoisena lämmönlähteenä. Sen vahvuus ei ole yksin pärjääminen kovimmilla pakkasilla, vaan siinä, että lämmitys voidaan siirtää kalliimmista polttoaineista sähköön korkealla hyötysuhteella sähkön hinnan ollessa alhaalla.
Valmistaja ilmoittaa lämmitystehon useassa ulkolämpötilassa aina -25 °C asti , mikä helpottaa realistista arviointia.
-
+6 °C → 6,20 kW
Kattaa tavanomaisen omakotitalon koko lämmitystarpeen korkealla hyötysuhteella -
0 °C → 5,56 kW:
Kattaa ison osan tavanomaisen omakotitalon lämmitystarpeesta -
-10 °C → 4,50 kW :
Tukee vielä hyvin tavanomaisen omakotitalon lämmitystä
Käytännössä tämä tarkoittaa, että keväällä, syksyllä ja lauhemmalla talvisäällä pumppu pystyy kattamaan merkittävän osan talon lämmitystarpeesta. Öljylämmityksessä tämä näkyy polttimen käyntiajan vähenemisenä. Kaukolämpötalossa ostettavan energian määrä pienenee.
Daikin Comforan on siis harkitsemisen arvoinen vaihtoehto toteuttaa tehokkaasti hybridilämmitys:
Ison osan lämmityskaudesta sinulla on valittavinasi, mitä lämmitysmuotoa haluat käyttää.
Toiminta-alue lämmityksessä ulottuu -31 °C asti , joten laite ei kytkeydy pois päältä kovemmassakaan pakkasessa.
Se tekee Comfora 25:ta sopivan valinnan myös sähkölämmitteisiin 50-70 m2 rivitaloasuntoihin, vaikka jääkin pieneksi sähkölämmitteisessä omakotitalossa.
Milloin tämä ei ole paras valinta
Comfora N 25 ei ole oikea ratkaisu, jos haet ilmalämpöpumppua sähkölämmitteiseen omakotitaloon tai suureen rivitaloasuntoon.
Comforan tuottama lämmitysteho laskee liiaksi kovemmilla pakkasilla, jolloin parhaimmat säästöt talon kokonaisenergiankulutukseen nähden jäävät saavuttamatta.
-20 °C pakkasessa lämmitysteho on 3,40 kW ja -25 °C ulkolämpötilassa enää vain on 2,90 kW.
Comfora N 25 ei siis ole oikea ratkaisu, jos haet ilmalämpöpumppua sähkölämmitteiseen omakotitaloon tai suureen rivitaloasuntoon.
Niihin Daikilta löytyy tehokkaampi malli Perfera N 30
Asentajan näkökulma – miksi tätä mallia valitaan
Asennuskohteissa Comfora N 25 valitaan usein silloin, kun omakotitaloon halutaan toteuttaa hybridilämmitys kustannustehokkaasti.
Yleensä kiinteistönomistajat haluavat vaihtoehtoja talonsa lämmittämiseen.
Comforan tehoalue +6…–10 °C ulkolämpötiloissa on juuri se, missä lämmitystunteja kertyy eniten. Esimerkiksi -10 °C lämpötilassa laite tuottaa 4,50 kW , mikä riittää monessa omakotitalossa kattamaan merkittävän osan lämmitystarpeesta. Lauhemmilla keleillä lämmitystarve voidaan kattaa lähes kokonaan, jos vaan yhden ilmalämpöpumpun lämpö saadaan jakautumaan tehokkaasti.
Valmistajan tapa ilmoittaa tehot useassa pakkaspisteessä on mitoituksen kannalta hyödyllinen. Se mahdollistaa realistisen keskustelun siitä, kuinka suuri osa lämmityskuormasta siirtyy sähköön eri säätilanteissa.
Kompakti 770 mm leveä sisäyksikkö helpottaa sijoittamista oleellisesti. Tälle löytyy kyllä paikka lähes joka talosta, vaikka välioven päältä.
Yhteenvetona: Comfora N 25 on teknisesti järkevä ratkaisu öljy- ja kaukolämmityksen rinnalle tarjoamaan vaihtoehtoja energialähteisiin ja tarjoamaan jäähdytystä kesällä.
Tiiliskivitakuu™ – 3 + 2 vuotta
Lähes yhtä luotettava kuin hyvän muurarin tekemä takka.
Me haluamme, että ilmalämpöpumppusi toimii silloin, kun sitä tarvitset.
Jos pumppu ei lämmitä tai jäähdytä kuten kuuluu, palautamme sen toimintakuntoon:
-
5 arkipäivässä, kun asennuksesta on alle 6 kk
-
10 arkipäivässä sen jälkeen
-
5 % hyvitys kauppasummasta / ylitetty arkipäivä
Lisäksi:
-
-
Maksuton lisäkäytönopastus
-
Maksuton tarkastuskäynti myös ei-takuuvahingossa
-
Kolmen vuoden takuun jälkeen saat kaksi lisävuotta, kun rekisteröit pumpun valmistajan palveluun ja tilaat huoltotarkastuksen ennen kolmen vuoden täyttymistä.
Daikin Comfora N 25 tekniset tiedot
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Lämmitysteho +6 °C | 6,20 kW |
| Lämmitysteho -5 °C | 4,92 kW |
| Lämmitysteho -15 °C | 4,20 kW |
| Lämmitysteho -20 °C | 3,40 kW |
| Lämmitysteho -25 °C | 2,90 kW |
| pDesign kylmä ilmasto | 3,65 kW |
| SCOP kylmä ilmasto | 3,96 |
| Energialuokka lämmitys kylmä ilmasto | A+ |
| Jäähdytysteho max | 4,6 kW |
| SEER | 8,55 |
| Energialuokka (jäähdytys) | A+++ |
| Sisäyksikön äänitaso (min–max) | 21–43 dB |
| Ulkoyksikön äänitaso | 49 dB |
| Sisäyksikön mitat | 770 x 286 x 225 mm |
| Ulkoyksikön mitat | 930 x 605 x 376 mm |
| Sisäyksikön paino | 9 kg |
| Ulkoyksikön paino | 42 kg |
| Kylmäaine | R32 |
| Toiminta-alue lämmitys | -31 – +18 °C |
| Toiminta-alue jäähdytys | -10 – +46 °C |
| Etäohjaus | Etäohjattava – riippuvainen laitevalmistajan pilvipalvelusta |
|---|---|
| Takkatoiminto | Ei |
| Takuutyyppi | Tiiliskivitakuu™ |
| Takuun kesto | 3 + 2 vuotta |
| Sisäyksikön väri | Valkoinen |
| Ilmanpuhdistustoiminto | Ei |
Näin hinta asennettuna muodostuu
2195 € asennettuna sisältää ilmalämpöpumpun sekä perusasennuksen (työt ja tarvikkeet).
Jokainen asennuskohde on yksilöllinen, joten perusasennuksen sisältöä tarkennetaan tarvittaessa alla olevan asennushinnastomme mukaisesti maksuttoman tarjouskatselmuksen perusteella.
Et sitoudu mihinkään, ennen kuin hyväksyt kiinteähintaisen tarjouksemme.
Ilmalämpöpumpun asennushinnasto
Hinnat sisältävät arvonlisäveron 25,5 %. Päivitetty 6.2.2026
Perusasennuksen sisältö
Ilmalämpöpumpun perusasennus (hinnat-alkaen asennus) sisältää aina perustarvikkeet, työajan, matkakulut, käyttöönottotarkastuksen sekä asennustodistuksen.
Daikin Comfora N 25 asennettuna – Tarkka hinta katselmuksen perusteella
Täytä vain muutama perustieto, niin pääsemme alkuun.
Seuraavaksi käymme kohteen kanssasi läpi paikan päällä tai etänä ja annamme selkeän kiinteähintaisen tarjouksen. Tarjouspyyntö ei sido sinua mihinkään.
Katselmuksen hoitaa työnjohtajamme tai asentajamme. Meillä ei ole tähän erillisiä myyntitykkejä.
Ongelmia lomakkeen kanssa tai kysyttävää?
Asiakaspalvelu

Jarto Jirout, työnjohtaja









